VRTAČKY SCHMOLL MX 1-125CCD


VRTAČKY DESEK PLOŠNÝCH SPOJŮ


SCHMOLL MX 1-24 CCD, V. ČÍSLO: 05 4458 A 5152

V průběhu roku 2005 se začal zvětšovat objem zakázek na čtyř, šesti a osmivrstvé desky plošných spojů. S nimi přišel požadavek i na desky se slepými otvory. Všechno by tak nějak šlo, až na velký problém správného svrtání všech vrstev. Ještě že máme starou dobrou vrtačku LENZ 415 s optickým zaměřováním. Podle značek na desce svrtávala nové zakládací otvory podle toho, co viděla na horní desce paketu. Deska pak dostala nové kolíčky, byla vložena do vrtačky Alpha a vrtalo se. Když to vyšlo bylo dobře ... a když ne, tak se dělalo znova. Slepé otvory se prokovovaly postupně a vše bylo velmi pracné.

Na podzim 2005 nás navštívil zástupce firmy MANIA a vylíčil nám vrtačku podle našich představ. Všechno vidí a všechno udělá sama. Chtěli jsme nejdříve investovat do nového halu na bezolovnatou technologii. Ale protože umíme nanášet galvanické zlato, tak jsme si řekli, že hal počká a vrtačka dostane přednost. Na Productronicu 2005 jsme jeli s představou, že vrtačku od firmy MANIA koupíme. Byli jsme však zklamáni tím, že mašina od Manie ještě nebyla schopna konkurenčního života a tak jsme se rozběhli po výstavě a navštívili jsme i ostatní výrobce, kteří nabízeli chytrou vrtačku s očima.
Obešli jsme: KLG, Schmoll, Lenz, Pluritec, Posalux a nakonec Manii. Po návratu jsem dotazníkem s přesnými dotazy tyto výrobce oslovil. Nejrychleji odpověděla firma Schmoll, nejdéle to trvalo KLG, ale až po měsíci přišla odpověď od Manie. To už s námi zástupce firmy Schmoll jednal o vrtačce SCHMOLL MX 1-21 CCD v naší firmě osobně.

Řekl bych, že je značná škoda, že například firma Schmoll na internetu tak pěknou vrtačku ani neprezentuje a přitom mají dostatek krásných propagačních materiálů, například v osobním počítači prodejce. To kdyby měli na internetu, tak na Productronicu ani nemusím. Asi za tři hodiny jednání jsme si plácli. Vrtačku dodali přesně podle slibu. Přivezli ji na specielním návěsu a své práci rozuměli. Asi za hodinu stála vrtačka na svém místě. Součástí dodávky byla vymrazovačka vzduchu, chladící zařízení pro chladící kapalinu a oddělovací transformátor. To taky nebývá samozřejmé. Zatím jsem se u nového zařízení setkal vždy s tím, že to či ono vám tu chybí a musí se honem dokoupit, sehnat a instalovat.  Až na kompresor a vysavač dodali z pomocných strojů všechno. To bylo jen na úvod, ale ten zácvik, to jsem ještě nezažil.

Vrtačku vyrábí německá firma Schmoll Maschinenn GmbH, servis zajišťuje firma Impex z Rakouska. Z firmy Impex přijel pan Wernfreid Maly, servisní pracovník a byl tu 14 dnů. V práci byl od rána od 8 hod a končil okolo 20té hodiny a pak to ještě dvě, tři hodiny vše probrat v našem vinném sklípku. A to i v sobotu. Všechno nám přesně vysvětlil, seřídil, ukázal chyby a zase vše opravil. Naše technička Ilona Svobodová se s ním domlouvala anglicky, všechno si psala, a tak máme hromadu papírů s poznámkami, aby se vědělo, co a jak. Ale když jsem chtěl vědět, jak se mění vřeteno, tak se podivil, proč to chci vědět. Řekl jsem mu, že na vrtačce Alpha to dokážu vyměnit za 20 minut. Tvářil se podivně a říkal, že jejich vřeteno asi nebudu měnit, ale pak mi to ukázal. Jeho informace se už ani nedaly pobrat.
Důležité je, že je ovládání vrtačky velmi jednoduché, má snadnou obsluhu a tak ani nevadí směs hlášení v anglickém a německém jazyce. S tím už asi nic nenaděláme.

Všude, kde to je možné, je mechanika vystřídána řešením pomocí softwaru. Horní plocha vrtaného paketu je galvanicky spojena se stolem vrtačky. V momentě, kdy se této plocha dotkne vrták, začíná měření do hloubky i zdvihu nad vrtaný paket. Vrtačka stále ví kde začátek vrtání. Tak je možno nastavit vrtání do hloubky i jeden mikron. Na kontaktu s vrtanou plochou je založena i kontrola zlomení nástroje. Pokud dojde ke kontaktu s vrtanou plochou dříve, nebo později než u předchozího otvoru, tak vrtačka nástroj přeměří. I výměna nástroje je řešena tak, že vrtačka se nesnaží nastavit jej na přesně definovanou délku, ale prostě si změří jeho okamžitou délku vyčnívající z vřetene. Touto rozdíl od optimální hodnoty přičte, nebo odečte od souřadnice osy „Z“.

U frézování je měření do hloubky řešeno poněkud jinak. Patka vřetene má dva přítlačné kroužky. Jeden je z tvrdého kovu a pomocí něho vřeteno paket zmáčkne a zjistí výšku frézované plochy nad stolem. To dělá při každém zaboření frézy. Pak vrtačka vymění kovový kroužek za kroužek s kartáčkem a probíhá frézování. I hloubku frézování lze řídit  v mikronech. Při zkoušení této funkce je možno nastavit hloubku frézování 35 mikronů a můžete se přesvědčit, že z frézované desky je odstraňováno pouze základní plátování.
Dokonalým řešením je spolupráce CCD kamery s vrtačkou. Informace z kamery jsou zpracovávány v samostatném PC. Výsledné zaměření vrtačky je opravdu dokonalé. Údaje potřebné pro zaměření jsou uvedeny ve vrtacím programu. Je trochu škoda, že korekce těchto dat je možná jen ve vrtacím programu. Sice to jde přímo ve vrtačce, ale je to určité přepisování čísel. To už klade na obsluhu určité nároky. Tak jsme si vyrobili jednoduchý prográmek na změnu údajů pro vrtání do hloubky a pro výměnu zaměřovacích značek. Podle požadavku obsluhy přepíše hlavičku vrtacího programu.

Vrtačka se umí zaměřil na viditelné značky na obvodu desky. Značky mohou být poměrně libovolné a mohou to být také otvory. Toto zaměřování používáme při vrtání třívrstvých desek. Zaměření trvá vrtačce asi 5 vteřin, tím je naprosto přesně zaměřena na vnitřní motiv třívrstvé desky.
Velmi zajímavé je zaměřování na neviditelné značky v jednotlivých vrstvách vícevrstvé desky. Na všech vnitřních vrstvách jsou ve všech rozích umístěny předepsané křížky se sílou čáry 1 mm a velikosti 7 mm. Poloha těchto křížů je zapsána ve vrtacím programu včetně hloubky jejich umístění. Vrtačka se k nim dovrtává vrtákem o průměru 5 mm. Tento vrták nejprve zkontroluje vrtáním kontrolní díry. Postupně se zavrtává do materiálu a kamerou měří průměr odvrtání. Zjišťuje si tak úhel čela vrtáku. Pak začne odvrtávat jednotlivé kříže a kamerou zaměřuje polohu viditelných segmentů. Takto se postupně provrtá všemi vrstvami a změří vzájemné posunutí motivů. To provede ve všech čtyřech rozích a kromě ustavení vrtačky na vnitřní motivy také zjistí případné deformace desky po laminování. Přepočítá vrtací program s korekcí vztaženou  ke středu desky a začne vrtat. Zaměření na kříže trvá déle, u čtyřvrstvé desky asi 1,5 minuty, ale nemá chybu.

Pro dokonalé vrtání, nebo pro řízené vrtání do hloubky je možno vrtat pouze jednu desku. Ale řízený zdvih osy „Z“ nad desku zkracuje dobu vrtání. U nejčastěji používaných nástrojů se rychlost vrtání pohybuje od 350 do 500 vrtů za minutu.

Pořízením vrtačky jsme zase zdokonalili naše technické vybavení. Už zvládla výrobu osmivrstvých desek se slepými otvory pro Cern. Použití tohoto stroje přineslo značnou časovou úsporu a zvýšilo přesnost výroby.

S vrtačkou se můžete seznámit v naší fotogalerii a pokud by někdo z kolegů měl zájem o další informace, rádi je poskytneme.

Na počátku roku 2007 se začala projevovat zvýšená poruchovost vrtačky plošných spolů ALPHA 01 firmy KLG.  Její odstávky z provozu se staly již neúnosnými. Po výborných zkušenostech se strojem firmy Schmoll-Maschinen jsme se na tuto firmu opět obrátili. Vyšli nám okamžitě vstříc a neprodleně nám jeden stroj zapůjčili. Během tří měsíců pro nás vyrobili stroj nový a v dubnu jej dodali. Tak máme dva nádherné stroje MX 1-24 CCD.

X